Nejlepší knihy minulého roku

6. května 2014 v 20:00 | Tamara |  Xena čte
Day 1 - best book you read last year (in no particular order)
Rozhodla jsem se zúčastnit další knižní výzvy. Asi už před měsícem, kdy jsem tento článek rozepsala. Možná třemi měsíci. Takže ne, nečekejte pravidelnou návaznost článků, to po mě chcete příliš. Nicméně, dnes vám chci představit čtyři knihy, které jsem četla minulý rok a dokázala jsem si je vybavit rychle i teď - asi takhle vypadalo mé vybírání nejlepších. Všechny jsem četla v originále, což bych doporučovala i vám, stejně jako filmy nedabované! Ale samozřejmě na mne nemusíte dbát, tohle jsou jen mé priority.

Fight Club - Chuck Palahnuik
Chuck Palahnuik je vlastně docela kontroverzní autor, spadající pod minimalismus. Jeho romány jsou většinou surové, zmatené, často do poslední chvíle ani nevíte, o čem vlastbě kniha je. Případně jak se jmenuje hlavní postava. Proto ho lidi buď miluju nebo odsuzují. A nebo ho falešně miluju, protože jsou hipster, takže to se přece sluší. Fight Club jsem nejdříve viděla jako film, poprvé už kdysi dávno, tak před šesti lety. Tehdy jsem ani moc nepobrala pointu filmu, koukala jsem spíš kvůli Bradu Pittovi, přiznávám. Po nějaké době jsem ale na knihu narazila v knihovně v originále, takže jsem si ji s sebou rovnou vzala na cestu do Florencie do autobusu. Přečetla jsem ji ještě než jsme opustili ČR, asi takhle moc mě bavila. Navíc ani nebyla dlouhá. Ale za oddechovou knihu bych ji teda neoznačila, to vůbec, musíte se na ni soustředit, chcete-li pochopit děj. A jestli se pak podíváte (znova) na film, tak vám to jen pomůže si urovnat všechny dojmy. Pro mne se stalo jednou z mých nejoblíbenějších knih, ale na další Palahnuikův román jsem si troufla až nedávno.

The Perks of Being a Wallflower - Stephen Chbosky
Další kniha na mém seznamu je opět non-fiction a taky by se dala zařadit mezi hipsterské poklady. Tentokrát se mi povedlo knihu nejdříve přečíst a pak až se podívat na film, na který jsem se velmi těšila už kvůli hereckému obsazení a výběru hudby. Ale zpátky ke knize. Rozsahem opět patří mezi spíše krátké knihy, ale co mi na ní učarovalo nejvíc byla forma, jakým byla napsaná - v dopisech. Některé dopisy byly sice dost dlouhé a přímá řeč se samozřejmě také objevovala, ale celou dobu ve vyprávění přetrvával styl "Charlieho" psaní. A navíc pořád dostáváte "od Charlieho a dalších" tipy na knihy a hudbu. Některé známé, jiné méně. Celkově musím říct, že kniha si našla místo v mém srdci hlavně díky dopisnímu zpracování - aneb nenápadné odhalení fetiše - a film díky hudbě a hercům. Ale nechápejte mě špatně, příběh to samozřejmě celé dovedl k dokonalosti, rozhodně není k zahození.

The Picture of Dorian Gray - Oscar Wilde
Třetí kniha v mém výběru (pozn.: není seřazeno podle oblíbenosti, pouze dle mé paměti) je klasičtější, ale po filmu s okouzlujícím Benem Barnesem poměrně známá (a svým způsobem také hipsterská, haha). Hned na začátek musím říct, film jsem dosud neviděla, chystám se na něj už dlouho, ale zatím se vystačím s knihou. Původně jsem vůbec neplánovala knihu číst a vždycky jsem na ni po chvíli zase zapomněla, ale co mě donutilo se do ní konečně dát byla školní povinnost - měla jsem pomáhat se scénářem anglického divadla založeným na tomto dílu. Nakonec jsem knihu četla dvakrát, poprvé za pár hodin, úplně mne pohltila. Podruhé o pár minut později, když jsem si vzpomněla, že z ní potřebuji dostat přímou řeč... A tak jsem se začetla znova, stále se stejným nadšením. Navíc jsem dávala ještě větší pozor na Wildeova moudra, dodnes si přesně vybavuju některé pasáže, přestože jsem knihu četla v létě. Zamilovala jsem se do jazyka, jakým bylo dílo napsáno. Věřte mi, buď přečtěte anglický originál nebo Doriana nečtěte vůbec.

Numbers - Rachel Ward
A jako bonus tu mám konečně i nějakou fantasy. To je tak, když máte kousek od domu anglické knihkupectví s nízkými slevami a zrovna plnou peněženku. Utracených peněz jsem teda rozhodně nelitovala, stálo to za to. Originální fantasy (myslím úplně pro mne nový nápad, nejen nové pojetí něčeho) jsem už dlouho nečetla. Představte si, že vidíte v očích lidí čísla, respektive data. A nejen ledajaká, konkrétně data jejich úmrtí. A představte si, že vás pak obviní z atentátu, když se mu snažíte zabránit. Tak asi na takové vlně se nese tato kniha. Jediné, proč jsem k ní byla ze začátku skeptická, je jazyk, jakým je psána. A to uvolněně, neformálně, vulgárními výrazy se v přímé řeči také nešetří. Zpočátku jsem si opravdu nebyla jistá, jestli něco takového zvládnu, ale nakonec mne příběh vtáhl a už nepustil. Kniha pro vás, jestli chcete zkusit zase něco jiného z fantasy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 8. května 2014 v 11:34 | Reagovat

Dorian Gray je klasika a velmi inspirativní, chytré a čtivé dílo. Přiznám se, že jsem ho v angličtině doposud nečetla, ale až ho někde uvidím za přijatelnou cenu, nebudu váhat! :-)

Ostatní knihy neznám. Numbers četla otcova přítelkyně a líbily se jí, i když říkala, že navzdory prvotnímu zdání kniha není pro vyloženě mladé lidi. Palahnuikovy knihy zase zbožňuje jeden z mých kamarádů, zrovna o Fight Clubu jsme se nedávno spolu bavili. A The Perks of Being a Wallflower je mi též známo z doslechu, na film i knihu jsem četla pozitivní reakce na internetu.

Můžu se zeptat, kde nakupuješ anglicky psanou literaturu? Pořád se snažím nalézt obchod, kde by se knihy v originálním jazyce daly pořídit za nepříliš draho, protože též upřednostňuji původní znění před překladem. A nebo si je půjčuješ v knihovnách?

2 Tamara Tamara | Web | 9. května 2014 v 11:56 | Reagovat

[1]: Většinou si anglické knihy (nebo vlastně v jakémkoliv jiném jazyce) buď půjčím, když mám štěstí, nebo stáhnu v pdf/epub do čtečky. Ale když už nějakou knihu vážně chci mít doma, tak kupuju u Shakespeare&Sons - shakes.cz. Já teda bydlím kousek od jejich obchodu, takže tam občas zavítám a náhodně nakoupím, použité knihy se tam dají najít vážně levně, doporučuju :)

3 sarush ef sarush ef | Web | 20. května 2014 v 11:09 | Reagovat

Dorian je prostě skvělý.

4 Em Zet Em Zet | Web | 3. srpna 2014 v 18:00 | Reagovat

Tak to poslední bych chtěla číst opravdu hodně!!! Určitě se po tom podívám. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.