Ocean of Blood - Darren Shan

22. dubna 2014 v 21:46 | Xena Xaviera |  Xena čte
Ocean of blood - Darren Shan

Co si o tom myslí Teia?
Po prvním dílu ságy jsem nemohla odolat a ihned se vrhla na pokračování. Nemohu říct, že bych byla zklamaná, hlavně protože jsem si nedělala žádná přehnaná očekávání.
Sledujeme osudy již známých postav v čele s Lartenem Crepsleym, který má krizi identity a utápí se v depresích. Nemůže najít nic, co by ho bavilo, proto se potácí světem bez cíle a často končí v pochybné společnosti. Přidává se k skupině mladých upírů, kteří se odpojili od klanu a holdují lidským potěšením (a utrpením). Když ho takový život přestane uspokojovat, pokouší se ke klanu vrátit, ovšem neúspěšně.
Bohužel takový život mi nepřišel jako čtenáři příliš atraktivní. Nemůžu říct, že bych se vyloženě nudila, ale rozhodně jsem si to neužívala jako předchozí díl. Ubylo akce a děj ubíhal mnohem pomalejším tempem.
K mé radosti jsme se setkali s dalšími postavami z původní ságy. Autor, jako již mnohokrát, mě překvapil jejich životním příběhem. Takové zvraty opravdu nacházím snad jen v Darrenových knihách.
Četla jsem pomalu, k některým pasážím jsem se musela nutit, hlavně v prostřední části. Ke konci se ovšem děj zrychlil, vrátil se do normálních Darrenovských hranic a opět jsem se nadchla. Zvlášť po jednom naprosto překvapivém propojení s původní ságou a po velmi napínavém konci.
Je opět znát, že kniha není určena mladším čtenářům. Objevuje se plno krve, násilí, alkoholu, zoufalství a pochybné společnosti.
O této etapě Lartenova života jsme netušili téměř nic, Darren neopakuje mnohokrát zazněné informace. Zároveň právě závěrečná scéna z tohoto dílu jej donutila celou Lartenovu ságu sepsat. Vím, že ji zamýšlel silnou, ale u mě se to minulo účinkem.
Opět mi vadilo přeskakování let, které ani zde moc dobře nezvládl. Protože jsem si ale zvykla, rušilo mě to míň než v prvním díle.

Celkově nemohu říct, že by to bylo nějaké veledílo. Darren se snaží psát poutavě i pro nefanoušky a neznalce, ale nejsem si jistá, zda u tohoto dílu se mu to povedlo. Já si jej užívala právě kvůli citovému propojení s postavami, normálně bych ji pravděpodobně odložila "na později" a hrozilo by, že už bych se k ní pod návalem zábavnějších knih nevrátila.

A co si o tom myslí Tamara?
Obecně se dá říct, že já jsem méně náročný fanoušek než Teia a snáze se nadchnu. A to se ukázalo i tady. Sice musím taky přiznat, že ze Lartenovy ságy by tento díl nebyl můj nejoblíbenější, ale celý jsem si ho užila. Jak už bylo zmíněno, opět se zde objevily některé postavy z původní ságy. Při čtení těchto pasáží jsem byla nadšená jako malé dítě, prostě mi to nedalo. Párkrát mi i slza ukápla, což jsem nečekala.
Bohužel, Darren se při psaní přeskakování desítek let vyhnout nemohl. Nemůžu říct, že by mě to vyloženě rušilo, to určitě ne. Spíš mi bylo líto, že jsem se nedozvěděla více detailů, ale v zápětí jsem se zase začetla do další etapy Lartenova života. Celkově mi při čtení této série přirostl k srdci ještě více, než po původní sáze, ale to asi dává smysl.
Co ale musím vyzdvihnout je, že autor dokáže dějovými zvraty opravdu překvapit. Ani jsem nečekala, že by to šlo do takové míry. Ikdyž, pokud neznáte ságu Darrena Shana, tak to pro vás nebude vždy takové překvapení. Naopak, jestli jste Darrena už četli, tak se těšte! Takhle proplést životy svých postav je opravdu geniální.

Za mě (skoro) plný počet hvězdiček, jak říkám, nejsem náročná. Ale musím uznat, z Lartenovy ságy je to asi nejslabší díl. Aspoň se máte na co těšit dál.

Související články:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.