Birth of a Killer - Darren Shan

4. dubna 2014 v 13:05 | Teia |  Xena čte
Přečíst si Zrození zabijáka jsem poprvé zatoužila už ve chvíli, kdy se objevil na pultech knihkupectví. Vlastně ještě dříve - od chvíle, kdy jsem se dozvěděla, že Darren píše o Lartenovi. Ale v té době jsem se z nějakého prapodivného důvodu nedokázala prokousat první kapitolou a po pár stránkách jsem se vzdala a knížka zůstala odložená na "později".
"Později" přišlo o dost později, než bych čekala. Tak před měsícem mě chytla neuvěřitelně silná Darren Shan nálada, ještě mi ale nepřišlo vhodné číst původní ságu (za celý svůj život jsem ji přečetla víc než dvanáctkrát, naposledy minulý rok v létě). Ze zoufalosti jsem šáhla po Lartenově sáze. A tentokrát jsem si to užila.
Sledujeme životy postav, které většinou už známe z předchozí série. K tomu se jich samozřejmě objevuje spousta nových, ti ale povětšinou nejsou tak významní. V er formě, pro Darrena naprosto nezvyklá, sledujeme život Lartena Crepsleyho od raného dětství, dokonce od doby, kdy byl ještě člověkem. Známe jej především jako rozumného a zodpovědného člověka, proto vidět ho jako malého, vystrašeného kluka je víe než děsivé. V první části je mu pouhýh osm let!
Charaktery byly vyvážené, vykreslené poměrně živě a reálně. Povětšinou se rozhodovaly logicky, což je plus které mnohým knihám chybí.
Děj zaujme především fanoušky původní ságy, ale protože se odehrává dlouho v minulosti, není rozhodně potřeba ji mít přečtenou. Neřekla bych, že by nováčka do Darren Shan světa vyloženě nebavila, ale přijde mi v takovém případě škoda některých překvapivých souvislostí a momentů, kdy jsem v duchu křičela Wow, tohle doopravdy ovlivní jeho budoucnost nebo Tak proto se v tamté situaci zachoval takhle případně Tohle ho jednou bude mrzet. Samozřejmě, že pokud nejdřív přečtete Lartena a až poté Darrena, časově to dává mnohem větší smysl. Ale zmizí překvapené výkřiky tohoto typu. A čtení v tomto pořadí není slohově nejvhodnější - Darren se za ta léta vypsal, výrazy i zápletka jsou mnohem drsnější, už to prostě není knížka pro děti.
Vadila mi jedna věc, a to dělení na části a časové skoky. Vím, že popsat tři sta let ve čtyřech knihách se bez přeskakování a vynechávání úplně nedá, ale stejně mě to rušilo a pekelně dráždilo. Lartenovi je osm - bum - je mu patnáct - bum - je mu asi třicet - bum - je úplně někde jinde...

Ale kromě této (obrovské!) drobnosti děj plynul bez větších zádrhlů, návaznost kapitol i scén v rámci části byla v pořádku. A přestože jsem začínala číst citově zaujatá a umím si představit, že jako nezaujatou by mě to bavilo, nezanechala ve mě kniha žádnou větší stopu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anonym Sam Anonym Sam | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 11:27 | Reagovat

Ahoj...
Chcem ti len tak informačne napísať, že Akční blog je od piatka 4.4. späť, a v plnej sile vydáva už aj pravidelné rubriky, novinky zo sveta blogov, rozhovory a všetko, čo na Akčním blogu má byť :)

ĎAKUJEM TI ZA POZORNOSŤ, AJ ZA NÁVŠTEVU AKČNÍHO BLOGU!
www.akcni-blog.blog.cz :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.