Horká čokoláda, čaj či káva

26. ledna 2014 v 0:56 | Teia |  Chrisova vánoční hra

Nikdo nemohl pořádně odpočívat s vědomím, že polovina týmu možná ještě někde bojuje o život.
Trvalo dlouhých 24 hodin, než jejich zmožení společníci konečně dorazili. Snad nikdy je neviděli tak potlučené a zdrcené. Nedokázali z nich dostat jediné slovo o předcházejících událostech.
Po krátké sprše se Andrej sebral a svolal informační schůzi.
"Víme, co Chris chce," začal po delším tichu. "Udělal nám nabídku. Aislin za fénixovo vejce. Čímž myslím mohu prohlásit Aislin za mrtvou."
"To nemyslíš vážně!" zhrozila se Saskia. Hlas měla přiškrcený a roztřesený. "Nemůžeš obětovat Aislin! Je to rodina! Naše rodina!"
Andrej opravdu neměl náladu se hádat. "Ano i ne. Nemám náladu na dětské scény. Jsi dospělá, tak se podle toho chovej. Je důvod, proč vládu držím já, ne vaše část rodiny. Můj lid je má rodina. A pro ně musím přinášet jisté oběti."
"Ale to nemůžeš! Je to tvoje neteř! Nemůžeš... nemůžeš..." Začala hystericky upouštět. Od začátku bylo jasné, že Andrejovo rozhodnutí nezvrátí, ale nedokázala se ovládnout.
V Andrejových očích se nezračila očekávaná lítost. Zatvrdil se a zchladl. Už to snad ani nebyl on. Potlačil své city i své názory na celou záležitost, zastoupil je smysl pro povinnost. A pohled na jeho tuto část jeho já trhal Amelai srdce.
"Fénixové nám dali svou důvěru. Vy víte, jak vzácný tento jev u nich je. Nemohu toto křehké pouto narušit, ne z tak sobeckých důvodů. Je mi líto."
Saskia se nezmohla na odpověď. Zhluboka se nadechla a na chvíli se schovala hluboko do sebe. Když se po dvou dlouhých úderech srdce vrátila, po emocích nezbyla ani památka. Úplně je potlačila.
"Dobrá," přikývla a odešla z místnosti. Vzápětí uslyšeli zaklapnutí venkovních dveří.
"Nenecháš ji doopravdy zemřít, že ne?" zašeptala Amelai slabě.
Andrej její otázku úplně odignoroval. Nemohl uvěřit, že dopustil, aby se někdo tak slabý a citlivý dostal do týmu. Ačkoliv jim chyběl pořádnýkus do elitních jednotek, měkká Amelai povlávala daleko za všemi ostatními.
Nechtěl si na ní vylívat svůj vztek. Byl na sebe naštvaný, protože se na tak malou chvilku nechal zmanipulovat Chrisem. Měl to vědět dopředu, měl se se svou neteří dávno rozloučit a pustit celou záležitost z hlavy. Nedokázal pochopit, proč se neovládl. Povzdychl si a odsunul výčitky stranou, aby učinil správné rozhodnutí s chladnou hlavou.
Amelai se bolestivě kousla do rtu. Z ranky vytekl drobný pramínek athi - tekutiny sloužící séculím místo krve. Beze slova odešla z místnosti. Nevěděla, co si počít. Vydala se za Saskiou, která zmizela v ulicích Pekingu. Bloudila náhodnými ulicemi, postrádajíc jakýkoliv systém, a o pár hodin později ji uviděla sedět na střeše jedné z budov. Vystoupala za ní. Našla ji, jak s nohama přitaženýma k hrudi sleduje město. Když se vedle ní usadila, nevěděla, co říct.
"Je mi to líto," zašeptala nakonec.
Saskia zakroutila hlavou. "Ne, není. Je ti jenom líto, že o tebe Andrej nemá zájem. Že jeho chování naznačuje, že nemá zájem o nikoho."
Amelai se odvrátila. Nechtěla si tuhle pravdu přiznat.
"Nikdy o tebe nebude mít zájem. Je už jen vůdce, všeho ostatního se pro ten post vzdal. Má nás rád, jsme jeho rodina. Ale když musí, dokáže zachovat chladnou hlavu, myslet jen na dobro společnosti, ne na své vlastní. Nenásleduje svá sobní přání ani své tužby. Kdyby si s někým začal vážný vztah, musel by se citově zavázat a ztratil by možnost úplně volného rozhodování. A nebo by mu na partnerovi ani nezáleželo - a věř mi, o takový vztah nestojíš."
Saskia podala Amelai kelímek plný nahnědlé tekutiny. "Dáš si? Lidé to pijí... vlastně ani nechápu, podle jakého vzorce. Asi na chuť. Ale je to jedno, stejně mi to nechutná."
Amelai k tekutině přičichla. "Horká čokoláda? Kdes ji sehnala? To není zrovna typický nápoj v Číně..."
Saskia jen pokrčila rameny a neodpověděla. Přemýtala nad nevyhnutelnou smrtí své sestry. Představovala si její poslední chvilky, reakci své matky...
"Jenom si přeju, aby nemusela moc trpět," zašeptala nakonec. Ale Amelai, pohlcená svými vlastními osobními problémy, ji neposlouchala.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.