Hodnoty, zvyklosti a životní styl

13. října 2013 v 14:51 | Teia |  Teiin svět
Edit: Za vidláky považuji lidi s určitým druhem myšlení, nikoliv lidi z vesnice.

Jsou Pražáci líná prasata?
Jsem Pražák. A jsem Pražák téměř celý svůj život. Na vesnici se dostanu jen málokdy, nejsem totiž vítáným hostem. A kdo by se divil. Vždyť jsem líná, nemám neustálé nutkání něco vylepšovat v domě, neumím ani svléknout králíka z kůže, a když už vyvíjím nějakou aktivitu, tak si vypisuji z učebnic, či pracuji na příbězích a článcích. Nejevím snahu o jakoukoliv socializaci.
Ale opravdu jsem líná? Opravdu jsem neschopná? Proč mě mají "spolupražané" rádi, zatímco na "vidlákově" jsem v nemilosti?
Podívejme se na můj den. Tři dny v týdnu jdu do školy na osmou, zbylé dva dny mám od sedmi. Týdně mě také čeká 46 vyučovacích hodin skládajících se z 22 různých předmětů. Tři z těchto předmětů jsou divadla (české, francouzské, anglické), tři jsou sporty (volejbal, badminton, tělocvik), pět jsou cizí jazyky, dva vlastní jazyky. Končím v (pořadí dle dnů v týdnu) pět, sedm, šest, šest a půl druhé.
Ale poté, co přijdu domů, je můj čas jen a jen můj. Nemusím jít kydat hnůj, odklízet sníh, opravit střechu. Můžu si hodit nožky nahoru a číst a psát a prokrastinovat. Krásné, sladké nicnedělání.
Velmi si cením inteligence a vzdělání, vlastně asi není na světě nic, čeho bych si cenila víc. I vzhled hraje roli, a kdo říká, že ne, tak buď lže, nebo je slepý. Ale charakter? Charakter, ten je mi poměrně volný. S hodným, pracovitým člověkem každý "vyjebe". V Praze nebude moc oblíben, nedosáhne velkých úspěchů.
Jsem náctiletá Pražačka a plním očekávání. Studuji a rozvíjím se.
Ovšem jste náctiletí "vidláci"? Než si můžete pořádně zastudovat, musíte posekat zahradu, nakrmit slepice, zabít králíka a prodat svou duši ďáblu.
Nosíte domů špatné známky? Nevadí, hlavně, že jste milí a hodní pracovití lidé.
Zdá se mi, že vesničané si pořizují děti jako malé pomocníky, někoho, kdo se postupem času začne o všechno starat. Ale Pražané, ti si pořizují výstavní zvířátko, kterým se budou moct chlubit.
Samozřejmě vím, že i takové zvyky v poslední době upadají, že se i na vesnicích šíří "přijdu domu a jdu si sednou za počítač". Ale zatím ne takovým způsobem, jako tady v hlavním městě.

Ano, řekla bych, že životní úroveň v Praze je vyšší. Ale víte co? Platíme za to penězi, volným časem, zdravím a klidem.

Ona válka "hlavnoměšťáků" a "vidláků" není jen záležitost Čech. Jen se zeptejte průměrného Francouze, co si myslí o Pařížanech. Nebo Brita na jeho názor na Londýňany. A uvidíte.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. října 2013 v 15:15 | Reagovat

No takže jako vidlák studující na právech jsem asi divná, co, když předtím, než jdu do školy, nemusím obstarat kravín. Ono to asi bude tím, že soukromé hospodářství už dost uvadá a většina lidí má jen tolik, co sami zvládnout obstarat za hodinku poté, co se v pět nebo šest vrátí domů. Každý už studuje nebo hledá lepší a lepší práci bez ohledu na to, kde bydlí.

2 Arthur Arthur | E-mail | Web | 13. října 2013 v 16:06 | Reagovat

O tomhle to doopravdy není.
Kdybych ti tady napsala to vše, co jsem smazala, tak asi mnoho lidí zvednu ze židle.
Možná.. Zkus přehodnotit svůj názor a hodnoty.
A ne. Doopravdy nemám ráda Pražany. A to nejen kvůli takovýmto myšlenkám na svět. Nejste vládci světa. Ani naší republiky.

3 Kariol Kariol | Web | 13. října 2013 v 16:58 | Reagovat

Přiznám se, že jsem se v tomhle článku trochu zklamala.
Jistě, vzdělání je důležité a lidé potřebují všechny ty vzdělané lidi, studium utváří charakter. Ale co bychom dělali bez těch, kteří pracují rukama? Vždyť to oni nám vlastně obstarávají potravu a spoustu výrobků.
A souhlasím s Arthur, taky zrovna kvůli tomuhle nemám spoustu Pražáků ráda. Neříkám, že nesnáším všechny, mám tam několik přátel, ale kamkoliv přijedu na letní tábor, Pražandy jsou hvězdy světa a já, holka z vesnice, jsem pro ně úplná nula, protože mám v botníku jen patery boty...

4 Teia Teia | E-mail | Web | 13. října 2013 v 17:04 | Reagovat

[1]: :D To byla nadsázka. Jen mi šlo o to, že u vesničanů (minimálně u těch, které znám), si mnohem víc váží práce (i třeba těch úplně jednoduchých, a hlavně těch domácích, ne zaměstnání) než vzdělanosti a inteligence. Co se týče soukromých hospodářství, je mi líto, že pomalu mizí, rozhodně je mi o bambilion procent sympatičtější než velkovýroba.

[2]: Tady bysme se zas dostaly do sporu typu "Trpí víc Pražáci pod nadávkami vesničanů, nebo naopak?"

5 MarMar MarMar | E-mail | Web | 13. října 2013 v 17:25 | Reagovat

Já s myšlenkou souhlasím do jisté míry. Jenom mě dost zaskočilo, jak jsi to podala. Nejspíš to je schválně, ale i jako Pražačce mně to příjde vůči lidem z vesnic trošilinku urážlivý (i když tam píšeš i na účet Pražanů)... Třeba jo, vadí mi, že nás Pražáky hážou do jednoho pytle, ale z tvýho článku se tomu ani nedivím (taky padá otázka, jestli to není tak psaný kvůli stejným zkušenostem jako mám já - pak to naprosto chápu).
Jinak musím ti pochválit styl psaní. Já s tím mám sama problém a ty se moc hezky vyjadřuješ :)

6 Teia Teia | E-mail | Web | 13. října 2013 v 17:42 | Reagovat

[3]: Tak snad to není moc velké zklamání. Ne všichni se na všem shodnem. :) Samozřejmě si vážím i ručně pracujících lidí, záleží mi na jejich přístupu. A vím,  že takoví nejsou všichni, ale já se téměř bez výhrady setkávám s těmi, co ty "hlavově pracující" jen uráží. (Mimochodem, haha, máš v botníku jen patery boty? Já mám momentálně jedny. :D A nemůžu sehnat nic, co by se mi líbilo.)

[5]: Děkuju. Ano, je to podáno trochu tvrději. Myslím, že jsem hlavně ovlivněná světlem posledních tak dvou let, protože mi jedni vesničani (se kterými nemohu přerušit vztahy), pěkně pijou krev.

Vesničani sami o sobě mi nevadí, jsem ráda, že je mezi lidmi diverzita. Vadí mi jen jejich přístup k těm, co nedělají věci "po jejich" (což je samozřejmě problém týkající se i Pražáků, ale o těch nemohu moc psát, protože s většinou problém nemám).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.