Do dětství s Darrenem Shanem

2. srpna 2013 v 12:00 | Teia |  Xena čte
Tento článek není recenze. Nebyl psán s tímto záměrem. Můj jediný záměr je ukázat, jak moc dokáže ovlivnit kniha dítě. Zvláště, je-li přečtená ta pravá kniha v ten pravý čas.
Nikdy nebudu schopná napsat recenzi na Darrenovu ságu, protože jak víme, city kalí úsudek. A já k sáze chovám mnoho citů.
Poprvé jsem se k němu dostala ve čtvrté třídě, kdy jsem si vypůjčila první díl od spolužáka (do kterého jsem mimochodem byla zamilovaná). Věděla jsem, že to je kniha jak dělaná pro mě. Pokračovala jsem ve čtení. Druhý díl, třetí, čtvrtý... A tam se můj postup zastavil. Další díly zatím nebyly přeložené. A mně zbývalo než čekat. Nebo...?
Objevila jsem v té době blog, kterému vděčím za mnohé. Autorka, velká fanynka, totiž zbylé knihy dopřeložila na vlastní pěst. Nikdy jsem si nepřečetla překlady od Albatrosu, stačily mi její. A ty její se mi zdají neskonale lepší, ale možná je to zvykem.
Sága tvarovala můj život. Naučila jsem se hodnoty, které mi sedí, které bych ráda následovala. Naučila jsem se mnohé o životě. Proplakala jsem si moře slz u smrtí mých oblíbených postav. Citově jsem se k Darrenovi neuvěřitelně zavázala.
První díly jsem při čekání na další překlad četla stále dokola. Dočetla jsem ságu. Četla ji znova. A znova.
Řekla bych, že jsem ji četla tak dvanáctkrát minimálně. I když některé z pozdějších dílů jsem četla snad jen dvakrát.
Ale proč se k němu vracím? Protože jsem se k němu vrátila. Na začátku prázdnin jsem se do ságy opět začetla. Opět jsem si vše prožila, jen s jedním rozdílem - četla jsem je anglicky.
A protože dvanáct knih se dělí na čtyři trilogie, řekla bych, že je nejlepší si to tak i rozebrat.

Trilogie první (Upíří krev)
Tyto knihy jsem znala téměř zpaměti. A zjistila jsem, že tato znalost se nikdy neztratila. Stále bych byla schopná odříkat celý příběh, kapitolu od kapitoly. Vynechala bych jen pár malých detailů, ale většinu bych dokázala sestavit.
Nepřekvapilo mě, že jsou knihy psány jednoduchým jazykem - koneckonců jde o čtivo pro děti. Ale byla jsem zaskočená délkou - jsou tak kratické, kolem sto stran každá.
Během tohoto úseku jsem prožívala opravdu velké citové výlevy. Prožila jsem si vše znovu, s vědomím, kam to vše vede. Nostalgicky jsem brečela snad na každé stránce. Kniha se propojila s mými city tak pevně. Doslova jsem je probrečela, dokonce i když se nic dojemného nedělo. A nezlepšilo se to ani v...

Trilogie druhá (Upíří zvyky)
I tyto knihy jsem znala slovo od slova. Ale brečela jsem tak desetinásobně. Když do příběhu vstoupila postava, jejíž osud jsem znala. Když umírala. V této trilogii umřelo tolik lidí. Mých oblíbenců. Oplakala jsem je všechny tak minimálně tři, možná i čtyři, knihy dopředu.
Šokovalo mě, že délka se ještě zkrátila. Průměrně osmdesát stran. Ale osmdesát zatraceně dobrých stran.
I teď se mi vlévají slzy do očí, když si vzpomenu na některé (snažím se psát bez spoilerů) postavy.

Trilogie třetí (Upíří válka)
Přiznám se, že jsem se nikdy nenaučila ani názvy knih. Ale pamatovala jsem si děj. Některé scény v mé mysli zářily po tolik let tak jasně. Ale už v tom nebylo tolik nostalgie. Plakala jsem, ale méně. Jednu ze zemřelých postav jsem oplakávala tolik knih předem.

Trilogie čtvrtá (Upíří osud)
A tady už jsem se ztratila. Pamatovala jsem si "Jezero duší" a "Synové osudu", ale na jméno jedenácté knihy jsem si prostě nevzpoměla. Navíc jsem si myslela, že jedenáctka je právě "Jezero".
Tato část mi zbyla k objevování. Pamatovala jsem si základní dějové linky, to ano. Některé momenty. Ale po čertech jich ubylo. O to víc jsem si poplakala. Opět mě pohltil zvláštní druh nostalgie.
Prolog dvanácté knihy jsem znala zpaměti. Pak pro mě byl děj novinkou. A velké finále zase jen nostalgie. A pláč.
Takto dokáže dětství ovlivnit pocity při čtení.

Kdybych ságu neměla dávno uloženou hluboko ve svém srdci, asi bych ji nečetla. Asi bych chápala, proč nemá nejlepší hodnocení. A celý můj život by byl naprosto jiný.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.